Kas tas PVM?

PVM – tai raidžių trumpinys, su kuriuo susiduria kiekvienas pirkėjas. Po šiuo, jau gerai pažįstamu, akronimu slepiasi pridėtinės vertės mokesčio sąvoka. Įprastai PVM yra tiesiog įskaičiuojamas į pačios prekės ar paslaugos kainą, tad jį sumoka pirkėjas, įsigydamas norimą prekę ar paslaugą, o ne pats pardavėjas ar paslaugos teikėjas.

Kam yra reikalingas PVM?

Visa PVM forma surenkama pinigų suma keliauja į valstybės biudžetą – tai vienas iš pagrindinių valstybės biudžeto įplaukų šaltinių. Neretai pirkėjai pagalvoja, kad PVM – tai papildomas mokestis, kurį ima prekių ar paslaugų tiekėjas, tačiau jie yra tik savotiški tarpininkai, kurie iš savo klientų surenka šį mokestį, šiems perkant prekes ar paslaugas ir jį perduoda valstybei. Šiuo metu Lietuvoje galioja 21% PVM tarifas.

PVM lengvatos

Nors šiuo metu standartinis PVM tarifas Lietuvoje yra 21%, tačiau tam tikroms prekėms bei paslaugoms yra taikomos lengvatos ir įsigyjant jas, yra mokamas mažesnis pridėtinės vertės mokestis.

9% lengvatinis pridėtinės vertės mokestis yra taikomas įvairiems neperiodiniams informaciniams leidiniams, knygoms, pervežimo paslaugoms reguliaraus susisiekimo maršrutais (lengvata galioja tik tiems vežėjams, kurie teikia paslaugas veždami Susisiekimo ministerijos nustatytais maršrutais), centralizuotam šildymui, malkoms ir medienos produktams, skirtiems kūrenimui bei apgyvendinimo paslaugoms.

Dar mažesnis – 5% pridėtinės vertės mokestis yra taikomas receptiniams bei valstybės kompensuojamiems vaistams, įvairioms medicininėms ir neįgaliųjų priemonėms bei jų remontui, daugeliui periodinių leidinių.

Ką verta žinoti apie PVM?

Verta žinoti, kad įmonės į valstybės biudžetą pridėtinės vertės mokestį turi mokėti tik tada, kai už suteiktas paslaugas ar parduotas prekes yra išrašoma PVM sąskaita – faktūra. Net jei įmonė jau yra faktiškai gavusi pinigus, pavyzdžiui, pirkėjui apmokant pagal išankstinę sąskaitą, bet konkrečiu mokestiniu laikotarpiu dar nėra išrašyta sąskaita – faktūra, pridėtinės vertės mokestis valstybei mokamas nėra.

Pridėtinės vertės mokestį pirkėjai sumoka ne tik įsigydami mūsų šalyje pagamintas, bet ir importuojamas prekes. PVM mokestis yra mokamas toje šalyje, kurioje įvyksta faktiškas pirkimo procesas. Ta pati taisyklė galioja ir Lietuvoje gaminamoms, tačiau eksportuojamoms prekėms.

Įdomūs faktai apie PVM

Pridėtinės vertės mokestis pirmą kartą įvestas dar 1958-aiais Prancūzijoje, o štai Lietuvoje jis įvestas tik nuo 1994-ųjų. Šiuo metu PVM mokamas net 135 šalyse. Taip pat įdomus faktas, kad jei pirkėjas, kuris yra svečias iš kitos ne Europos Sąjungai priklausančios valstybės,  Lietuvoje ar bet kurioje kitoje ES valstybėje įsigys prekes – jis turi teisę susigrąžinti PVM mokestį, kurį sumokėjo įsigydamas prekes. Išvykdamas iš ES, jis turi muitinėje pateikti prekes. Tačiau jos turi būti įsigytos ne seniau kaip per paskutinių trijų mėnesių laikotarpį.